Jeśli kiedykolwiek ubiegałeś się o pracę, nie muszę tłumaczyć trudów procedury: nudne ogłoszenia o pracę, niezręczne rozmowy kwalifikacyjne czy odrzucenie, które sprawia, że czujesz się urażony. Rozumiem, że ktoś nienawidzi szukania pracy z tego powodu. Ciągłe porażki skutkują pesymistycznym nastawieniem, zaczynasz postrzegać siebie jako wałkonia i tracisz pewność siebie. Ale oprócz wielu negatywności musimy przyznać, że poszukiwanie zatrudnienia to naprawdę dobra okazja, aby lepiej poznać siebie oraz to, w czym jesteś dobry, co pragniesz robić w przyszłości.
Jeśli uważasz, że ciężko jest znaleźć w swoim kraju dobrą pracę, nigdy nie próbowałeś w Japonii. Japońskie firmy zazwyczaj ogłaszają oferty pracy w tym samym okresie, dzięki czemu mogą wybierać spośród tysięcy starszych studentów. Kandydaci muszą być tacy sami jak inni, ale jednocześnie wyróżniać się, aby wzbudzić zainteresowanie ankieterów. Nic dziwnego, że wiele osób nie może znieść tego stresu, ponieważ oczekiwania mogą wywoływać rozpacz i odbierać nadzieję młodym ludziom, którzy byli pełni marzeń.
Mogę się nazwać szczęściarą, bo pomimo tego trudnego procesu udało mi się znaleźć pracę w Japonii, a także w Europie! W tym artykule opowiem trochę o tym, jak szukałam ogłoszeń o pracę, jak ubiegałam się o zatrudnienie, co musiałam wpisać do swojego CV oraz w jakich rozmowach kwalifikacyjnych brałam udział.
Staram się udzielić swego rodzaju wskazówek tym, którzy tak jak ja, pragną znaleźć pracę w Japonii.
Podanie o pracę
Zanim przejdziemy do właściwego poszukiwania pracy, możesz się zastanawiać, jak i od czego po pierwsze zacząć szukać pracy w Japonii. Może to być niekorzyścią, jeśli szukasz z dalekiego kraju, państwa, o którym Japończycy mogli nawet nie słyszeć, ale w dzisiejszych czasach dzięki internetowi praktycznie nie ma rzeczy niemożliwych. I dodam, że pracodawcy zazwyczaj znają już niektóre procedury rozmów kwalifikacyjnych online. To dla nas dobra wiadomość, ponieważ wydaje się, że z biegiem lat nasze możliwości rosną.
Możemy zacząć szukać w różnych kierunkach. To jest ważne, aby zwrócić uwagę na to, iż lepiej próbować jak najwięcej sposobów, ponieważ kluczem do sukcesu jest wytrwałość i ciężka praca. Istnieje kilka stron internetowych, które dokładnie Ci w tym pomogą, oferują możliwości pracy w kraju dla obcokrajowców. Niestety większość z nich jest skierowana do obcokrajowców studiujących lub mieszkających w Japonii, jednak dzięki nim możemy zbadać, jakie możliwości pracy mają obcokrajowcy.
Możesz spróbować targów pracy. Chociaż nie w każdy kraj posiada japońskie targi pracy, dzięki obecnej sytuacji wiele wydarzeń organizowanych jest online, więc możesz na nich uczestniczyć z dowolnego miejsca. Wspomniane targi pracy mają zazwyczaj bardzo prostą stronę internetową, łatwo jest przeglądać różne ogłoszenia o pracę, a aplikacja także nie jest taka trudna. To całkiem powszechne na targach pracy w trybie offline, że firma daje Ci szansę na rozmowę kwalifikacyjną osobiście, ale to od firmy zależy, jaką podejmie decyzję o aplikantach. Zwykle na takich imprezach biorą udział znane i rzetelne firmy, więc nie musisz się o to martwić. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że bardzo trudno jest odnieść sukces w pierwszych rundach, jeśli nie jest się przygotowanym, nawet jeśli jest tylko trochę testu z internetu oraz papierkowej roboty, o której decyduje firma, jednak jeśli spróbujesz uczyć się na swoich błędach, znajdzie się firma, która na pewno zadzwoni do Ciebie na rozmowę kwalifikacyjną!
Jeśli kiedykolwiek ubiegałeś się o pracę, nie muszę tłumaczyć trudów procedury: nudne ogłoszenia o zatrudnienie, niezręczne rozmowy kwalifikacyjne czy odrzucenie, które sprawia, że czujesz się urażony. Rozumiem, że ktoś nienawidzi szukania pracy z tego powodu. Ciągłe porażki skutkują pesymistycznym nastawieniem, zaczynasz postrzegać siebie jako nicponia oraz tracisz pewność siebie. Ale oprócz wielu negatywności musimy przyznać, że poszukiwanie zatrudnienia to naprawdę dobra okazja, aby lepiej poznać siebie i to, w czym jesteś dobry, co pragniesz robić w przyszłości.
Co to jest podanie o pracę?
Jeśli chcesz ubiegać się o pracę w Japonii, w większości przypadków musisz złożyć formularz aplikacyjny (エントリーシート lub ES) obok CV. Jak wspomniałam wcześniej, oceniając kandydatów, często uważa się ją za pierwszą rundę. Ponieważ liczba zgłaszających się w tej rundzie jest najwyższa, ważne jest napisanie dobrego ES, aby przejść do kolejnych rund.
Formularze zgłoszeniowe zazwyczaj zawierają pytania, które mogą wymagać odpowiedzi 400-500 znaków, a czasami nawet 800-1000 znaków. Firmy starają się ocenić Twoją osobowość i to, czy dobrze pasujesz do tego, czego oczekują. To jest dla nich pierwsze wrażenie o Tobie, a co ważniejsze, pomaga im zobaczyć, jak możesz się przedstawić. Ta prawda dotyczy wszystkich rund, ale Twoje odpowiedzi w ES mogą wpłynąć na cały proces aplikacji.
ES-y mogą być bardzo różne, jednak przez większość czasu pojawiają się w nich trzy pytania: dlaczego aplikowałeś, jaką masz siłę i w co wkładasz wysiłek podczas studiów. W pierwszym pytaniu oczekuje się od ciebie bardzo dokładnego zbadania firmy i udzielenia wystarczająco przekonującej odpowiedzi. Niestety, jeśli tylko powiesz, że chcesz pracować w firmie, w której możesz skorzystać ze swoich umiejętności językowych, to nie wystarczy. Myśląc o swojej sile, dobrze jest poszukać czegoś, dzięki czemu możesz przyczynić się do sukcesu firmy. Twój wysiłek podczas studiów może być nawet drobnostką. Ważny jest proces: napotkałeś w przeszłości jakąś trudność lub porażkę, ale udało ci się to przezwyciężyć i nauczyć się czegoś nowego. Może to być projekt zespołowy, konkurs, praca w niepełnym wymiarze godzin lub naprawdę wszystko, co ci się przydarzyło. Chodzi o to, że wnioskodawca musi udowodnić, że jest wytrwały oraz jest w stanie rozwiązywać różne problemy.
Wywiad z japońską korporacją
Rozmowy kwalifikacyjne zawsze wymagają przygotowania, powinieneś znać nie tylko firmę i jej mentalność, ale także przeanalizować siebie. Firma próbuje się dowiedzieć na podstawie twoich odpowiedzi ES, jaka jest twoja postać, czy dobrze pasujesz do pracy i jak poważnie podchodzisz do swojej aplikacji. Można znaleźć wiele przydatnych poradników i wskazówek dotyczących rozmów kwalifikacyjnych, jednak chciałabym podsumować to, czego doświadczyłam podczas rozmów kwalifikacyjnych i na co należy uważać jako obcokrajowiec.
Pytania jakie otrzymują obcokrajowcy
Nie musisz myśleć o niczym przerażającym, bo jest to całkiem oczywiste, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej rozmawiałbyś o tematach, o które nie zapytałby japoński kandydat. Często dostawałam pytanie, dlaczego zaczęłam uczyć się japońskiego, dlaczego chcę pracować w Japonii lub ile wiem o japońskim stylu pracy. Zapewne nie tylko ja dostaję to pytanie od znajomych, ale jak łatwe wydają się aby na nie odpowiedzieć, tak trudno jest opowiedzieć o nich szczegółowo w stresującej sytuacji. Powinieneś je naprawdę dokładnie przemyśleć, aby dać jasne odpowiedzi, nawet jeśli jesteś podekscytowany.
Poza tym często byłam pytana, czy moja rodzina wspiera moją japońską karierę i jak długo planuję zostać w Japonii. Na początku nie rozumiałam, dlaczego ma znaczenie to, co myślą rodzice o mojej decyzji, ale odpowiedź jest prosta: ponieważ jestem obcokrajowcem, firma załatwi mi wizę. Oznacza to, że ponoszą ogromną odpowiedzialność, większą niż gdyby zatrudnili Japończyka, który nie musi przechodzić przez taką procedurę.
Japończyk czy obcokrajowiec, każdy kandydant musi w jakiś sposób mówić o swojej wytrzymałości, o tym, w czym są dobrzy w porównaniu z innymi. Jako obcokrajowcy myślimy, że naszą największą zaletą jest to, iż mówimy w większej liczbie języków, myślimy globalnie i znamy inne kultury. Jednak w naszym przypadku jest to dość oczywiste. Gdybym powiedziała, że jestem lepsza od innych kandydatów, ponieważ mówię w trzech językach, nie mogłabym się wyróżnić oraz konkurować z innymi obcokrajowcami. Jeśli firma zaprosi Cię na rozmowę, najprawdopodobniej daje szansę również innym obcokrajowcom. Twoja siła może być wszystkim czym się wyróżniasz: dobrymi umiejętnościami organizacyjnymi, umiejętnościami retorycznymi lub zdolnościami wyjaśniania.
Zawsze miej “epizod”!
Możesz zapewniać o wielu niezłych rzeczach, ale jeśli nie potrafisz ich udowodnić, są to tylko puste słowa. Aby udowodnić je właściwie, dobrze jest znaleźć kilka epizodów ze swojego codziennego życia. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej również nie jest to łatwe, więc radzę przemyśleć kilka osobistych historii, aby uzyskać odpowiedzi, przygotowując się do pytań odnośnie rozmowy kwalifikacyjnej. Dla przykładu, jeśli uważasz, że posiadasz umiejętności przywódcze, możesz to udowodnić historią, podczas projektu na studiach. Powiedzmy, że wszyscy członkowie spotkali się po raz pierwszy, więc nie mogłeś tak naprawdę rozkręcić projektu, jednak zadziałałeś: zaprosiłeś wszystkich na lunch, zebrałeś członków razem, a następnie mogłeś się trochę odprężyć i pracować razem bez zakłóceń, co zaowocowało udaną prezentacją. To tylko prosty przykład, ale chodzi o to, że nie musisz się zastanawiać. Firma zwykle dba o to, jaki posiadasz potencjał zgodnie z twoim epizodem. Polecam sporządzić małą notatkę, w której zapiszesz wszystkie wspomnienia, kiedy zrobiłeś coś wielkiego, jak wtedy się zachowałeś i jakie dobre cechy w sobie odkryłeś.
Uśmiech jest kluczem!
Mamy tendencję do zapominania o uśmiechu, kiedy jesteśmy podekscytowani, a nasze twarze wyglądają na niespokojne. Wygląd fizyczny jest bardzo ważny podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a mimika twarzy jest szczególnie ważna dla Japończyków. Pomyśl tylko, jeśli miałbyś wybierać między osobą pogodną, świeżą i niepewną, niespokojną, prawdopodobnie wybrałbyś też tę pierwszą. Ekscytacja idzie w parze z takimi sytuacjami, ale bądź gotów jakoś się zrelaksować przed rozmową kwalifikacyjną i uwierz mi, Twój wynik będzie dobry!
Myślenie z perspektywy biznesowej
Często popełniałam błąd, nie mówiąc wystarczająco jasno lub nie mówiąc czegoś, co tak naprawdę nie ma nic wspólnego z pracą. Firma chce cię zatrudnić, ponieważ chce, abyś tam pracował i był częścią jej sukcesu, dlatego ważne jest, aby podkreślić swoją osobowość, siłę, przeszłe czyny i swoje cele. Doceniają, jeśli ktoś może mówić krótko, ale satysfakcjonująco. W świecie biznesu analizowanie problemów, umiejętności, porażki, przezwyciężenia i rezultatu odgrywa znaczącą rolę, więc odpowiadając na pytanie dobrze jest uwzględnić ten proces. Jeśli masz tendencję do szczegółowego wyjaśniania tematu, powinieneś zacząć od podsumowania, aby łatwo było kontynuować resztę historii.
Podsumowanie
Uważam, że najważniejsza jest wytrwałość, nie należy się poddawać, myśleć o porażce jako o nowej szansie na naukę i naprawienia błędu. Jest prawie w 100% pewne, że kilka razy zostaniesz odrzucony. Każdy musi się z tym zmierzyć, ale nigdy nie należy lekceważyć swoich możliwości. Poznaj siebie, uwierz w swój sukces; a podstawą jest to, że znasz swoje wartości. Powodzenia w szukaniu pracy!