Working in Japan

Jak znalazłam pracę w Japonii będąc w Europie?

job, interview, handshake-4131482.jpg

Jeśli kiedykolwiek ubiegałeś się o pracę, nie muszę tłumaczyć trudów procedury: nudne ogłoszenia o pracę, niezręczne rozmowy kwalifikacyjne czy odrzucenie, które sprawia, że ​​czujesz się urażony. Rozumiem, że ktoś nienawidzi szukania pracy z tego powodu. Ciągłe porażki skutkują pesymistycznym nastawieniem, zaczynasz postrzegać siebie jako wałkonia i tracisz pewność siebie. Ale oprócz wielu negatywności musimy przyznać, że poszukiwanie zatrudnienia to naprawdę dobra okazja, aby lepiej poznać siebie oraz to, w czym jesteś dobry, co pragniesz robić w przyszłości.

Jeśli uważasz, że ciężko jest znaleźć w swoim kraju dobrą pracę, nigdy nie próbowałeś w Japonii. Japońskie firmy zazwyczaj ogłaszają oferty pracy w tym samym okresie, dzięki czemu mogą wybierać spośród tysięcy starszych studentów. Kandydaci muszą być tacy sami jak inni, ale jednocześnie wyróżniać się, aby wzbudzić zainteresowanie ankieterów. Nic dziwnego, że wiele osób nie może znieść tego stresu, ponieważ oczekiwania mogą wywoływać rozpacz i odbierać nadzieję młodym ludziom, którzy byli pełni marzeń.

Mogę się nazwać szczęściarą, bo pomimo tego trudnego procesu udało mi się znaleźć pracę w Japonii, a także w Europie! W tym artykule opowiem trochę o tym, jak szukałam ogłoszeń o pracę, jak ubiegałam się o zatrudnienie, co musiałam wpisać do swojego CV oraz w jakich rozmowach kwalifikacyjnych brałam udział.
Staram się udzielić swego rodzaju wskazówek tym, którzy tak jak ja, pragną znaleźć pracę w Japonii.

Podanie o pracę

Zanim przejdziemy do właściwego poszukiwania pracy, możesz się zastanawiać, jak i od czego po pierwsze zacząć szukać pracy w Japonii. Może to być niekorzyścią, jeśli szukasz z dalekiego kraju, państwa, o którym Japończycy mogli nawet nie słyszeć, ale w dzisiejszych czasach dzięki internetowi praktycznie nie ma rzeczy niemożliwych. I dodam, że pracodawcy zazwyczaj znają już niektóre procedury rozmów kwalifikacyjnych online. To dla nas dobra wiadomość, ponieważ wydaje się, że z biegiem lat nasze możliwości rosną.

Możemy zacząć szukać w różnych kierunkach. To jest ważne, aby zwrócić uwagę na to, iż lepiej próbować jak najwięcej sposobów, ponieważ kluczem do sukcesu jest wytrwałość i ciężka praca. Istnieje kilka stron internetowych, które dokładnie Ci w tym pomogą, oferują możliwości pracy w kraju dla obcokrajowców. Niestety większość z nich jest skierowana do obcokrajowców studiujących lub mieszkających w Japonii, jednak dzięki nim możemy zbadać, jakie możliwości pracy mają obcokrajowcy.

Możesz spróbować targów pracy. Chociaż nie w każdy kraj posiada japońskie targi pracy, dzięki obecnej sytuacji wiele wydarzeń organizowanych jest online, więc możesz na nich uczestniczyć z dowolnego miejsca. Wspomniane targi pracy mają zazwyczaj bardzo prostą stronę internetową, łatwo jest przeglądać różne ogłoszenia o pracę, a aplikacja także nie jest taka trudna. To całkiem powszechne na targach pracy w trybie offline, że firma daje Ci szansę na rozmowę kwalifikacyjną osobiście, ale to od firmy zależy, jaką podejmie decyzję o aplikantach. Zwykle na takich imprezach biorą udział znane i rzetelne firmy, więc nie musisz się o to martwić. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że bardzo trudno jest odnieść sukces w pierwszych rundach, jeśli nie jest się przygotowanym, nawet jeśli jest tylko trochę testu z internetu oraz papierkowej roboty, o której decyduje firma, jednak jeśli spróbujesz uczyć się na swoich błędach, znajdzie się firma, która na pewno zadzwoni do Ciebie na rozmowę kwalifikacyjną!

Jeśli kiedykolwiek ubiegałeś się o pracę, nie muszę tłumaczyć trudów procedury: nudne ogłoszenia o zatrudnienie, niezręczne rozmowy kwalifikacyjne czy odrzucenie, które sprawia, że ​​czujesz się urażony. Rozumiem, że ktoś nienawidzi szukania pracy z tego powodu. Ciągłe porażki skutkują pesymistycznym nastawieniem, zaczynasz postrzegać siebie jako nicponia oraz tracisz pewność siebie. Ale oprócz wielu negatywności musimy przyznać, że poszukiwanie zatrudnienia to naprawdę dobra okazja, aby lepiej poznać siebie i to, w czym jesteś dobry, co pragniesz robić w przyszłości.

Co to jest podanie o pracę?

Jeśli chcesz ubiegać się o pracę w Japonii, w większości przypadków musisz złożyć formularz aplikacyjny (エントリーシート lub ES) obok CV. Jak wspomniałam wcześniej, oceniając kandydatów, często uważa się ją za pierwszą rundę. Ponieważ liczba zgłaszających się w tej rundzie jest najwyższa, ważne jest napisanie dobrego ES, aby przejść do kolejnych rund.

Formularze zgłoszeniowe zazwyczaj zawierają pytania, które mogą wymagać odpowiedzi 400-500 znaków, a czasami nawet 800-1000 znaków. Firmy starają się ocenić Twoją osobowość i to, czy dobrze pasujesz do tego, czego oczekują. To jest dla nich pierwsze wrażenie o Tobie, a co ważniejsze, pomaga im zobaczyć, jak możesz się przedstawić. Ta prawda dotyczy wszystkich rund, ale Twoje odpowiedzi w ES mogą wpłynąć na cały proces aplikacji.

ES-y mogą być bardzo różne, jednak przez większość czasu pojawiają się w nich trzy pytania: dlaczego aplikowałeś, jaką masz siłę i w co wkładasz wysiłek podczas studiów. W pierwszym pytaniu oczekuje się od ciebie bardzo dokładnego zbadania firmy i udzielenia wystarczająco przekonującej odpowiedzi. Niestety, jeśli tylko powiesz, że chcesz pracować w firmie, w której możesz skorzystać ze swoich umiejętności językowych, to nie wystarczy. Myśląc o swojej sile, dobrze jest poszukać czegoś, dzięki czemu możesz przyczynić się do sukcesu firmy. Twój wysiłek podczas studiów może być nawet drobnostką. Ważny jest proces: napotkałeś w przeszłości jakąś trudność lub porażkę, ale udało ci się to przezwyciężyć i nauczyć się czegoś nowego. Może to być projekt zespołowy, konkurs, praca w niepełnym wymiarze godzin lub naprawdę wszystko, co ci się przydarzyło. Chodzi o to, że wnioskodawca musi udowodnić, że jest wytrwały oraz jest w stanie rozwiązywać różne problemy.

Wywiad z japońską korporacją

Rozmowy kwalifikacyjne zawsze wymagają przygotowania, powinieneś znać nie tylko firmę i jej mentalność, ale także przeanalizować siebie. Firma próbuje się dowiedzieć na podstawie twoich odpowiedzi ES, jaka jest twoja postać, czy dobrze pasujesz do pracy i jak poważnie podchodzisz do swojej aplikacji. Można znaleźć wiele przydatnych poradników i wskazówek dotyczących rozmów kwalifikacyjnych, jednak chciałabym podsumować to, czego doświadczyłam podczas rozmów kwalifikacyjnych i na co należy uważać jako obcokrajowiec.

Pytania jakie otrzymują obcokrajowcy

Nie musisz myśleć o niczym przerażającym, bo jest to całkiem oczywiste, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej rozmawiałbyś o tematach, o które nie zapytałby japoński kandydat. Często dostawałam pytanie, dlaczego zaczęłam uczyć się japońskiego, dlaczego chcę pracować w Japonii lub ile wiem o japońskim stylu pracy. Zapewne nie tylko ja dostaję to pytanie od znajomych, ale jak łatwe wydają się aby na nie odpowiedzieć, tak trudno jest opowiedzieć o nich szczegółowo w stresującej sytuacji. Powinieneś je naprawdę dokładnie przemyśleć, aby dać jasne odpowiedzi, nawet jeśli jesteś podekscytowany.

Poza tym często byłam pytana, czy moja rodzina wspiera moją japońską karierę i jak długo planuję zostać w Japonii. Na początku nie rozumiałam, dlaczego ma znaczenie to, co myślą rodzice o mojej decyzji, ale odpowiedź jest prosta: ponieważ jestem obcokrajowcem, firma załatwi mi wizę. Oznacza to, że ponoszą ogromną odpowiedzialność, większą niż gdyby zatrudnili Japończyka, który nie musi przechodzić przez taką procedurę.

Japończyk czy obcokrajowiec, każdy kandydant musi w jakiś sposób mówić o swojej wytrzymałości, o tym, w czym są dobrzy w porównaniu z innymi. Jako obcokrajowcy myślimy, że naszą największą zaletą jest to, iż mówimy w większej liczbie języków, myślimy globalnie i znamy inne kultury. Jednak w naszym przypadku jest to dość oczywiste. Gdybym powiedziała, że jestem lepsza od innych kandydatów, ponieważ mówię w trzech językach, nie mogłabym się wyróżnić oraz konkurować z innymi obcokrajowcami. Jeśli firma zaprosi Cię na rozmowę, najprawdopodobniej daje szansę również innym obcokrajowcom. Twoja siła może być wszystkim czym się wyróżniasz: dobrymi umiejętnościami organizacyjnymi, umiejętnościami retorycznymi lub zdolnościami wyjaśniania.

Zawsze miej “epizod”!

Możesz zapewniać o wielu niezłych rzeczach, ale jeśli nie potrafisz ich udowodnić, są to tylko puste słowa. Aby udowodnić je właściwie, dobrze jest znaleźć kilka epizodów ze swojego codziennego życia. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej również nie jest to łatwe, więc radzę przemyśleć kilka osobistych historii, aby uzyskać odpowiedzi, przygotowując się do pytań odnośnie rozmowy kwalifikacyjnej. Dla przykładu, jeśli uważasz, że posiadasz umiejętności przywódcze, możesz to udowodnić historią, podczas projektu na studiach. Powiedzmy, że wszyscy członkowie spotkali się po raz pierwszy, więc nie mogłeś tak naprawdę rozkręcić projektu, jednak zadziałałeś: zaprosiłeś wszystkich na lunch, zebrałeś członków razem, a następnie mogłeś się trochę odprężyć i pracować razem bez zakłóceń, co zaowocowało udaną prezentacją. To tylko prosty przykład, ale chodzi o to, że nie musisz się zastanawiać. Firma zwykle dba o to, jaki posiadasz potencjał zgodnie z twoim epizodem. Polecam sporządzić małą notatkę, w której zapiszesz wszystkie wspomnienia, kiedy zrobiłeś coś wielkiego, jak wtedy się zachowałeś i jakie dobre cechy w sobie odkryłeś.

Uśmiech jest kluczem!

Mamy tendencję do zapominania o uśmiechu, kiedy jesteśmy podekscytowani, a nasze twarze wyglądają na niespokojne. Wygląd fizyczny jest bardzo ważny podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a mimika twarzy jest szczególnie ważna dla Japończyków. Pomyśl tylko, jeśli miałbyś wybierać między osobą pogodną, ​​świeżą i niepewną, niespokojną, prawdopodobnie wybrałbyś też tę pierwszą. Ekscytacja idzie w parze z takimi sytuacjami, ale bądź gotów jakoś się zrelaksować przed rozmową kwalifikacyjną i uwierz mi, Twój wynik będzie dobry!

Myślenie z perspektywy biznesowej

Często popełniałam błąd, nie mówiąc wystarczająco jasno lub nie mówiąc czegoś, co tak naprawdę nie ma nic wspólnego z pracą. Firma chce cię zatrudnić, ponieważ chce, abyś tam pracował i był częścią jej sukcesu, dlatego ważne jest, aby podkreślić swoją osobowość, siłę, przeszłe czyny i swoje cele. Doceniają, jeśli ktoś może mówić krótko, ale satysfakcjonująco. W świecie biznesu analizowanie problemów, umiejętności, porażki, przezwyciężenia i rezultatu odgrywa znaczącą rolę, więc odpowiadając na pytanie dobrze jest uwzględnić ten proces. Jeśli masz tendencję do szczegółowego wyjaśniania tematu, powinieneś zacząć od podsumowania, aby łatwo było kontynuować resztę historii.

Podsumowanie

Uważam, że najważniejsza jest wytrwałość, nie należy się poddawać, myśleć o porażce jako o nowej szansie na naukę i naprawienia błędu. Jest prawie w 100% pewne, że kilka razy zostaniesz odrzucony. Każdy musi się z tym zmierzyć, ale nigdy nie należy lekceważyć swoich możliwości. Poznaj siebie, uwierz w swój sukces; a podstawą jest to, że znasz swoje wartości. Powodzenia w szukaniu pracy!

Working in Japan

How did I find a job in Japan from Europe?

job, interview, handshake-4131482.jpg

If you have ever applied for a job, I don’t have to explain the hardships of the procedure: boring job advertisements, awkward interviews or the rejection that makes you feel offended. I can understand if someone hates looking for a job because of these. Constant failures result in a pessimistic mindset, you start to see yourself as good-for-nothing and lose your confidence. But besides the lot of negativity, we must admit that job-hunting is a really good opportunity to get to know yourself better and the things you’re good at, what you want to do in the future.

If you think it’s hard to find a good in your home country you have never tried in Japan. Japanese companies usually advertise job posts in the same period, so that they can choose from thousands of senior college students. The applicants have to be just like others but also stand out in the same time in order to catch the interest of the interviewers. It’s not surprising that many people can’t stand this stress since expectations can cause despair and take the hope of young people who used to be full of dreams.

I can call myself lucky because in spite of this challenging process I managed to find a job in Japan, furthermore from Europe! In this article I will tell a little bit about how I searched job advertisements, how I applied for jobs, what I had to write to my CV and what kind of interviews I participated in. I try to provide some kind of guidance for those who want to find a job in Japan, just like me.

The application

Before we get to the actual job-hunting, you might be wondering how and where to start looking for a job in Japan in the first place. It might be a disadvantage if you are looking from a country far away, a country that Japanese might not even have heard of, but these days pretty much nothing is impossible thanks to the internet. And I’d like to add that employers usually know some online interview procedures already. It’s good news for us because it seems like our opportunities are increasing by the years.

We can start looking in different directions. It’s important to note that you better try as many ways as possible because the key of success are persistence and hard work. There are some websites that help you exactly with that, they offer job opportunities in the country for foreigners. Unfortunately, most of them targets foreigners studying or living in Japan, but through them we can research what kind of job opportunities foreigners have.

You can give job fairs a try. Although, not every country has a Japanese job fair, thanks to the current situation many events are organized online, so you can attend them from where ever you live. These job fairs usually have a very simple website, it’s easy to browse the different job advertisements and application is not that difficult either. It’s pretty common in offline job fairs that the company gives you a chance to have an interview there in person, but it depends on the company how they decide about applicants. Usually famous and reliable companies attend such events so you don’t need to worry about that. From my experiences I can say it’s very hard to succeed in the first rounds if you are not prepared, even if there’s just some web test and paperwork that the company decide by, but if you try and learn from your mistakes there’ll be a company that calls you for an interview for sure!

Besides that, I researched big corporations online, first without any expectations but the more I found out my interests the easier it was to research from specific places. I sent an email to the companies I liked and if I had a chance I sent them my CV. In the beginning, it was tiring to do all the research but soon I realized how important it is since you would often be asked on an interview about other companies in the field, or what you think, what the strength of the company is that you’re having the interview with. Why is it special, what makes it different from other companies?

What is application form?

If you want to apply for a job in Japan in most cases you have to submit an application form (エントリーシート or ES) beside the CV. As I mentioned earlier, it is often considered the first round when judging the applicants. Since the number of applicants is the highest in this round it’s crucial to write a good ES in order to get to the next rounds.

Application forms usually have questions which might require a 400-500 character answer or even 800-1000 characters sometimes. Companies try to assess your personality and whether you are a good match for what they expect. This is the first impression for them about you and what’s more important, this helps them see how you can introduce yourself. It’s true to all the rounds but your answers in the ES might affect the whole application process.

ES-es can be very different but there are three questions that appear in them most of the time: why you applied, your strength and what you put effort into during your studies. In the first question you are expected to research the company very thoroughly and give an answer that is convincing enough. Unfortunately, if you only say you want to work for a company where you can benefit from your language skills it’s not enough. When thinking about your strength it’s good to look for something that you can contribute to the company’s success with. Your effort during your studies might be even a little thing. The process is what important: you faced some difficulty or failure in the past but you managed to overcome it and learned something new. It can be a team project, a competition, a part-time work experience, or really anything that happened to you. The point is the applicant has to prove they are persistent and able to solve different problems.

Interview with a Japanese corporation

Interviews always require preparation, you should know not only the company and its mentality but you have to analyse yourself as well. The company tries to find out based on your ES answers what your character is like, whether you are a good match for the job and how serious you are about your application. You can find many useful guides and tips about interviews, but I want to sum up what I experienced in the interviews and what you should be careful about as a foreigner.

Questions foreigners get

You don’t have to think of anything frightening, since it’s pretty obvious that during the interview you would talk about topics that a Japanese candidate wouldn’t be asked. I often got the question why I started studying Japanese, why I want to work in Japan or how much I know about Japanese working style. Probably I’m not the only one who gets this question from friends, but as easy to answer they seem, as difficult it is to talk about them in details in a stressful situation. You should think them through really thoroughly in order to give clear answers even if you are excited.

Besides these I often got asked if my family is supportive of my Japanese career and how long I’m planning to stay in Japan. First I didn’t understand why it matters what my parents think about my decision, but the answer is simple: since I’m a foreigner the company will get me a visa. This means they have a huge responsibility, bigger than if they hired a Japanese, who doesn’t have to go through this procedure.

Japanese or foreigner, every candidate has to talk about their strength in some way, what they are good at compared to others. As foreigners we are tend to think our biggest strength is that we speak more languages, think globally and know other cultures. However, in our case it is pretty much obvious. If I said I’m better than the other candidates because I speak three languages I couldn’t really stand out and compete with the other foreigners. If a company invites you to an interview they most likely give a chance to other foreigners as well. Your strength can be anything you feel like you stand out with: good organizational skills, rhetorical skills or explanatory ability.

Always have an “episode”!

You can claim many nice things but if you can’t prove them they are just empty words. To prove your words right it’s good to find some episodes from your daily life. It’s not easy during an interview either, so I recommend thinking about some personal stories for your answers when preparing for the interview questions. For example, if you think you have leadership skills you can prove it with a story when you had a project at college. Let’s say all the members met for the first time so you couldn’t really get the project moving, however, you acted: asked out everyone for lunch, got the members together and then you could ease up a little and work together smoothly, which resulted in a successful presentation. It’s just a simple example, but the point is that you don’t have to overthink. The company usually cares about what potentials you have according to your episode. I recommend making a small note where you write down all the memories when you did something great, how you acted those times and what good qualities you discovered in yourself.

Smile is key!

We tend to forget to smile when we are excited and our faces look restless. Physical appearance is very important at an interview, and facial expressions are especially crucial for Japanese people. Just think about it, if you should choose between a cheerful, fresh and an uncertain, anxious person, probably you would choose the first one too. Excitement goes hand in hand with such situations, but be ready to relax somehow before the interview, and trust me, your result will turn out well!

Thinking from a business perspective

I often made the mistake not to talk clearly enough or say something that has really nothing to do with the job. A company wants to hire you because they want you to work there and be part of their success, so it’s crucial to highlight your personality, strength, past deeds and your goals. They appreciate if someone can talk shortly but satisfyingly. In the business world problem analysing skill, failure, overcome and result play a significant role, so when you answer a question it’s good to include this process. If you tend to explain a topic in details you should start with the conclusion so it’s easy to follow up with the rest of the story.

Summary

I believe the most important thing is persistence, you should not give up, think about failure as a new chance to learn and correct a mistake. It’s pretty much 100% sure that you would get rejected a couple times. Everyone has to face this, but you should never underestimate your capability. Know yourself, believe in your success; and the base for that is that you know your values. Good luck for your job hunting!

ABOUT ME
Noemi
Bachelor's degree in Japanese studies, technical translation specialization, the Hungarian translation of Akiko Yosano's essay Women and Thinking.