Znalezienie pracy w Japonii będąc obcokrajowcem może wydawać się niezbyt proste, jednak udaje się to większości osób przeprowadzających się w tym celu. Często niestety spędzają więcej czasu na zrozumienie procesu poszukiwania pracy w tym kraju, przez to zajmuje im to dużo dłużej niż samym Japończykom. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się jak szukać pracy, jakie rodzaje pracy możesz wykonywać w Japonii jako obcokrajowiec, oraz co przygotować przed poszukiwaniami.
Przed poszukiwaniem pracy w Japonii
Przed szukaniem pracy załatw kilka spraw, które są bardzo istotne, jednak nie wszyscy o nich wiedzą. Przeczytanie poniższych wskazówek pozwoli Ci uniknąć wpadki podczas rozmowy o pracę.
Założenie konta w banku
Nawet jeśli posiadasz międzynarodowe konto bankowe, większość pracodawców i tak będzie wymagać konta w japońskim banku. Pewnym jest, że na rozmowie kwalifikacyjnej padnie pytanie – “Czy posiadasz konto w japońskim banku?”. Jeśli odpowiesz “nie” – pracodawca może nie wiedzieć jak ten problem rozwiązać w przypadku obcokrajowca, poczuje się zdezorientowany. A tego zdecydowanie nie chcesz podczas rozmowy! Jeśli jednak odpowiesz “tak”, ukaże Cię to jako osobę odpowiedzialną i gotową do rozpoczęcia pracy w Japonii. Najlepiej założyć konto w japońskim banku od razu po znalezieniu mieszkania.
W innym naszym artykule dowiesz się więcej o tym jak otworzyć konto w japońskim banku jako obcokrajowiec – sprawdź to!
Przygotowanie japońskiego CV (履歴書; rirekisho)
W Japonii zawsze używa się tego samego wzoru CV, który zawiera informacje personalne (imię, adres, itp.), edukację oraz doświadczenie w pracy, kwalifikacje, specjalne umiejętności, i tak dalej.
Po wybraniu się do Daiso lub innego sklepu “wszystko za 100 jenów”, z łatwością znajdziesz plik wzorów CV, gotowych do wypełnienia. Za około 3,5 zł możesz zakupić zestaw od 10 do 30 aktualnych dokumentów CV. Zawsze lepiej mieć ich więcej niż potrzebujesz – prawdopodobnie będziesz aplikować do wielu miejsc pracy, bardzo łatwo się również pomylić w wypełnianiu, gdyż CV musi zostać wypełnione ręcznie. Pamiętaj również, aby użyć długopisu o czarnym wkładzie.
Będziesz również potrzebował profesjonalnej fotografii twarzy, którą możesz wykonać w specjalnej fotobudce i przykleić do CV. Japońskie profesjonalne fotobudki wyglądają w ten sposób:
Można znaleźć je w wielu miejscach, najwięcej przy stacjach kolejowych. Większość z nich jest do znalezienia na Mapach Google – wyszukaj je, wpisując “証明写真” (shomeishashin). Ceny mogą wahać się od 400 do 1000 jenów, w zależności od wybranego rodzaju zdjęcia. Opcje do wyboru mogą być bardzo ciekawe i zawierają między innymi wygładzanie lub wysmuklanie twarzy. Wypróbowanie ich może być dobrą zabawą!
Pomyśl, jaką pracę chcesz wykonywać w Japonii
Znajdź trochę czasu na zastanowienie się, jaki zawód chcesz wykonywać w Japonii. Poniższy artykuł będzie pomocny w dowiedzeniu się o typach pracy dostępnych dla obcokrajowców w Japonii:
Istnieje oczywiście o wiele więcej prac, których można podjąć się w Japonii, bazując na umiejętnościach i zainteresowaniach. Spróbuj wypisać wszystkie pomysły, jakie przyjdą Ci do głowy – przelanie na papier może być pomocne w decydowaniu, na którym obszarze chcesz się skupić.
Gdzie szukać pracy?
Istnieje mnóstwo różnych sposobów na znalezienie pracy w Japonii – przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich.
Japońskie strony z ofertami pracy
Townwork i baitoru są największymi platformami internetowymi z ofertami pracy w Japonii. Nawet jeśli wciąż dopiero uczysz się języka japońskiego, z niewielką pomocą Tłumacza Google będziesz w stanie znaleźć pracę bez większych wymagań językowych.
Znajdziesz tam bardzo przydatne filtry dla obcokrajowców, takie jak 外国人活躍中 (pracownicy zagraniczni) or 留学生歓迎 (zapraszamy zagranicznych studentów). Oprócz tego, możesz również przefiltrować wyniki względem rodzaju pracy, pensji, lokalizacji, oraz wielu innych czynników – nawet wieku swoich przyszłych współpracowników! Wyszukiwanie ciekawych, czasem dziwnych ofert pracy dostępnych w okolicy może być naprawdę zabawne, więc koniecznie odwiedź wspomniane wyżej platformy!
Platformy z ofertami pracy dla obcokrajowców
Jeśli chcesz być pewny, że oferta pracy jest skierowana do obcokrajowców, przeszukaj strony stworzone właśnie w tym celu. Popularne z nich to między innymi YOLO Japan oraz GaijinPot Jobs – opis pracy i wszystkie informacje znajdziesz w języku angielskim, a agenci wszystko Ci dokładnie wytłumaczą. Znajdziesz tam jednak o wiele mniej ofert i możliwych rodzajów pracy, niż na japońskich serwisach.
Bezpośrednio na stronie internetowej firmy
Pracowanie dla dużej firmy komercyjnej, takiej jak Uniqlo, Nike, Adidas i inne, ma wiele zalet – są to bezpieczne, wiarygodne miejsca pracy, które prawdopodobnie już zatrudniają innych obcokrajowców. Osoba anglojęzyczna, która może Ci wszystko wytłumaczyć o firmie to duże odciążenie podczas pierwszych tygodni pracy.
Uniqlo / Pixabay
In this case, going directly to the websites and applying by their form is the fastest way to get a reply from such companies. It’s likely they will contact you even the same day/week, so send the application and just wait!
Osobiście w miejscu pracy
Najszybszy sposób, aby porozmawiać z menadżerem oraz dowiedzieć się, czy szukają w tym momencie osób do pracy, to osobiste pojawienie się na miejscu i grzeczne zapytanie o to, czy aktualnie zatrudniają nowe osoby. To dobry ruch, aby uzyskać dobre pierwsze wrażenie osoby pozytywnej i chętnej do pracy. Pamiętaj, aby dużo się uśmiechać!
Ten sposób jest odpowiedni dla takich miejsc pracy jak kawiarnie, restauracje, niewielkie sklepiki, i tym podobne. Jeśli chciałbyś pracować w takim miejscu, zamiast w wielkiej firmie, nie wstydź się i wybierz się osobiście. Wejdź z uśmiechem i zapytaj grzecznie o możliwości pracy.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu czujesz się pewniej w temacie poszukiwania pracy dorywczej w Japonii. Upewnij się, że przygotowałeś wszystkie dokumenty wspomniane wyżej, zapisz na kartce wszystkie rodzaje pracy, którymi jesteś zainteresowany w Japonii, oraz odwiedź koniecznie załączone linki do przydatnych stron internetowych. Trzymam mocno kciuki!