W końcu nauczyłeś się japońskiego na takim poziomie, że możesz zaprzyjaźnić się z Japończykami, lub jesteś właśnie w Japonii i masz okazję, ale nadal to nie działa? Powiem ci, nie jesteś jedyny. Większość obcokrajowców, którzy przeprowadzają się do Japonii, pokłada duże nadzieje, ale w końcu napotykają trudności podczas nawiązywania przyjaźni, ponieważ nie jest to tak łatwe, jak się wydaje.
W tym artykule napiszę o tym, jakiego podejścia i metod potrzebujesz, aby nawiązać przyjaźnie w Japonii oraz jaką radę mogę Ci udzielić. Oczywiście nie ma recept a propo przyjaźni, to również zależy od samej osoby w Japonii. Jednak postaram się podsumować kilka rzeczy, bazując na moich osobistych doświadczeniach, sukcesach i porażkach.
Sposób, w jaki możesz łatwo zaprzyjaźnić się nawet w Japonii
Postawa, której potrzebujesz
To pierwsza rzecz, którą chciałabym wyjaśnić. Dzielę się z Tobą historią mojej koleżanki z klasy, która w tym samym roku co ja brała udział w programie wymiany, ale ma mniej przyjemne doświadczenia niż ja. Na początku miała duże nadzieje i była bardzo zdeterminowana, by zdobyć wielu przyjaciół w Japonii. Niestety nie poszło tak dobrze, jak sobie wyobrażała; Czekały na nią rozmowy o niczym, puste obietnice i rozczarowanie. Patrząc wstecz, mówi, że za bardzo się starała. Ta porażka wpłynęła na cały jej pobyt, a ona opuściła Japonię z przygnębieniem.
Wygląda więc na to, że podejście jest naprawdę ważne w tej materii. Całkowicie rozumiem, że ktoś chce zarobić na studiach, pragnie poznać rodzimych przyjaciół, jednak ważne jest, aby nie naciskać zbyt mocno. Jeśli nie mamy wysokich oczekiwań i niepokoimy się o nawiązywanie przyjaźni, jest to o wiele łatwiejsze i moim zdaniem możemy być sobą.
Najlepsze metody
Teraz przedstawię kilka metod, które mogą się przydać w każdym kraju na świecie, ale szczególnie dobrze sprawdzają się podczas nawiązywania znajomości w Japonii. Zobaczmy, jak mi się udało!
Przyłącz się do społeczności!
Podejdę do tematu nieco dalej: wiadomo, że kultury zachodnie opierają się na indywidualizmie, a wschodnie na kolektywizmie. Co oznacza, że podstawą japońskiego społeczeństwa nie jest jednostka, ale grupa. To dlatego osobiste uczucia i pragnienia mają mniejsze znaczenie w Japonii, ponieważ ważne jest to, czego chce grupa. Ta grupa może być dowolna; rodzina, miejsce pracy lub klub osób o podobnych zainteresowaniach. Dorastający Japończycy słyszą o tym, aby się nie wyróżniać. Dlatego tak bardzo polegają na innych.
Mogę więc polecić dołączenie do społeczności w Japonii, zamiast nawiązywać indywidualne przyjaźnie. Studiując tam, znajdziesz wiele zajęć klubowych, sztukę, sport lub hobby, do których możesz dołączyć jako obcokrajowiec. Możesz znaleźć coś podobnego również w swoim miejscu pracy. Jeśli chodzisz do szkoły językowej tylko z obcokrajowcami, nie smuć się; Japończycy bardzo lubią uprawiać swoje hobby, więc można znaleźć zajęcia grupowe nawet w małych miasteczkach.
Społeczeństwo japońskie kieruje się tak zwaną hierarchią uchi-soto. Jeśli chcemy przetłumaczyć te słowa, możemy powiedzieć „wewnętrzny krąg” oraz „zewnętrzny krąg”. Japończyk wyróżnia swoje miejsce w społeczeństwie według tego systemu, ale odgrywa on ważną rolę również w języku. Jeśli dana osoba pochodzi z zewnętrznego kręgu, Japończycy zwracają na nią mniej uwagi i nie starają się jej lepiej poznać. Oczywiście nie oznacza to, że ignorują tę osobę, ale bardziej prawdopodobne jest, że zaprzyjaźnią się z kimś z wewnętrznego kręgu. Oprócz systemu uchi-soto istnieje wiele terminów wpływających na japońskie życie towarzyskie.
Byłam w stanie zaprzyjaźnić się na uniwersytecie, ponieważ uczęszczałam na zajęcia klubowe dotyczące moich zainteresowań. W takim klubie też spotkałam mojego najlepszego przyjaciela. Spędziliśmy razem dużo czasu i pomogło nam to lepiej się poznać. Wspólne jedzenie obiadów, przygotowania do festiwalu kulturalnego, imprezy z klubowiczami, narty, wycieczki i wiele-wiele wspomnień dzięki mojej odwadze włączenia się w działalność klubową.
Nasz najprawdziwszy przyjaciel, internet
Internet jest najczęstszym miejscem spotkań, ma też swoje pozytywne i negatywne strony. Ci, którzy odrzucają nawiązywanie przyjaźni w Internecie, zwykle podają powody takie, że spotykają tam tylko dziwnych ludzi, nie jest to naturalny sposób, jest to niebezpieczne i tak dalej. Te obawy nie są bezpodstawne, ale myślę, że jeśli zmienisz perspektywę, możesz łatwo przezwyciężyć te niepokoje.
Chyba nie muszę przedstawiać platform społecznościowych (Facebook, Twitter itp.) ani aplikacji do nauki języka lub nawiązywania znajomości z obcokrajowcami. W Internecie zawsze byli i zawsze będą sfrustrowani ludzie, jednak można ich spotkać także w prawdziwym życiu. W momencie, gdy zdasz sobie sprawę, że nie chcesz rozmawiać z określoną osobą, możesz po prostu przestać z nią klikać. Spotkanie kogoś w Internecie może nie przypomina filmu, ale mimo to możesz nawiązać tak bliskie przyjaźnie, jak w prawdziwym życiu. Pytanie brzmi, czy czekasz na spotkania jak z filmu, czy sam podejmujesz działania i szukasz przyjaciół. Wybór należy do ciebie.
Wydarzenia
To trochę podobne do internetu, ponieważ zaczyna się od wejścia w nieznane. Ale to zależy od tego, w jakich wydarzeniach i programach bierzesz udział. Obecnie jest wiele imprez wymiany językowej, na których możesz spotkać wielu obcokrajowców. Największą zaletą jest to, że możesz spotkać nie tylko Japończyków, ale także osoby z zagranicy, które podobnie jak Ty interesują się japońską kulturą. Japończycy, którzy chodzą na takie imprezy, są przyzwyczajeni do obcokrajowców, więc pierwsze kroki zawsze są łatwiejsze. Co więcej, nawet jeśli twój japoński nie jest najlepszy, ludzie są bardzo cierpliwi i nawet próbują rozmawiać z tobą po angielsku, jeśli jest to łatwiejsze.
Myśl pozytywnie: porażka to dobra lekcja
Nie będę kłamać, ja też miałam złe doświadczenia. Myślałam, że w końcu zaprzyjaźniłam się, rozmawialiśmy o wyjściu na lunch, ale ostatecznie do tego nie doszło. Każdy może mieć takie historie, ale to część podróży! Nic nie jest doskonałe i musisz docenić porażkę i postrzegać to jako dobrą lekcję.
Obawy, o których wspomniałam wcześniej, nie są bezpodstawne, ale pytanie brzmi, czy użyjesz ich jako wymówki i zrezygnujesz z nawiązywania przyjaźni, czy zmierzysz się z nimi i włożysz wysiłek w poznawanie innych. Bardzo ważny jest motyw (po japońsku kikkake): coś, co prowadzi cię do celu. Nie wystarczy chcieć; musisz to zrobić.
Warto pamiętać
Teraz podzielę się z wami kilkoma radami.
Nie udawaj, że rozumiesz!
Mnie też niestety wiele się przytrafiło, zwłaszcza gdy nie mówiłam dobrze po japońsku. Oczywiście próbowałam używać słów i gramatyki, których się niedawno nauczyłam. Mogłabym zacząć temat lub pytanie, jednak rozmowa bardzo szybko się skończyła.
Często zdarzało mi się, że nie rozumiałam, co do mnie mówili, ponieważ mówili za szybko lub używali słów, które usłyszałam po raz pierwszy. Nie ma z tym problemu, jednak udawałam, że wszystko rozumiem. To największy błąd, ponieważ możesz udawać, iż wszystko jest jasne, ale tubylec zobaczy twoją reakcję i zrozumie, że tego nie rozumiesz. W takim przypadku mogą pomyśleć, że nie obchodzi Cię o czym mówią. Więc nie bój się powiedzieć, jeśli czegoś nie rozumiesz. Możesz się przez to uczyć, a twój partner zobaczy, że też jesteś zainteresowany.
Inne wartości
Jeśli kiedykolwiek rozmawiałeś z Japończykiem lub innym obcokrajowcem, z pewnością doświadczyłeś pewnych różnic w sposobie myślenia. Kultura japońska i europejska bardzo się różnią, nierzadko widzi się świat zupełnie inaczej. To, co dla nas ważne, może nie być ważne dla Japończyka, ale z drugiej strony coś, co bardzo cenimy, może dla niego nic nie znaczyć. Takie różnice mogą powodować rozczarowanie lub konflikt
Oczywiście dwie osoby nigdy nie będą miały dokładnie takich samych poglądów. Jeśli chcesz zaprzyjaźnić się z Japończykami, po pierwsze, zaakceptuj różnice kulturowe, z którymi możesz się nie zgadzać. Nie mówię, że nie powinieneś mówić przyjacielowi, jeśli coś ci przeszkadza, ale nie narzucaj nikomu niczego, nie próbuj zmieniać jego myślenia, bądź taktowny i jasno komunikuj, co masz na myśli.
Chcesz przyjaciela czy kumpla do nauki?
Celowo zostawiłam to pytanie na końcu, bo chcę, żebyś pamiętał: jeśli pragniesz przyjaciela, nie traktuj go jak kumpla do nauki. Rozumiem, jeśli chcesz, aby japoński przyjaciel ćwiczył język, ale bądźmy szczerzy, nie postrzegalibyśmy obcokrajowca jako przyjaciela, gdyby tylko chciał ćwiczyć z nami nasz język ojczysty.
To nie jest najlepszy przykład, jednak partner do nauki to narzędzie od nauki, a z przyjacielem ważne jest to, jaka jest jego osobowość, co w nim lubisz. Potrzebujemy dwóch równych osób, które potrafią nawiązać głębszy związek niż partner do nauki. Moim zdaniem bardzo ważne jest odróżnienie przyjaźni od nauki, ale jeśli chcesz się zaprzyjaźnić podczas studiów, polecam programy do nauki lub aplikacje stworzone w tym celu.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że nie zawiodłam Cię tym artykułem. Na pewno są mury do pokonania, ale nic nie jest ważne, wystarczy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. W ciągu tego jednego roku, który spędziłam w Japonii, poznałam przyjaciół, z którymi wciąż dość regularnie utrzymuję kontakt, nie tylko pogawędki, i mogę powiedzieć, że nawiązałam też bardzo bliskich, wyrozumiałych przyjaciół. Jeden przyjaciel odwiedził mnie nawet na Węgrzech, chociaż wcześniej nie interesował go mój kraj ojczysty. Więc głowa do góry i powodzenia!